کویر نوردی در اصفهان

کویر مصر

کویر زیبای بی ادعایی است که رازهای زیادی در سینه دارد و آن ها را تنها با انسان عمیق و نیک اندیش در میان می گذارد. پهنه ای وسیع از سکوت و آرامش که روزها با آفتاب سوزان رفیق است و شب ها با آسمان نیلگون و پرستاره اش تجدید پیمان می کند. البته گرمای آغوش روز یا سوز و سرمای شب برای این زیبای کم نظیر فرقی ندارد؛ باز هم استوار ایستاده و جلوه های تماشایی خود را به رخ بینندگانش می کشد.

برای رفتن به قلب این زیبایی ها باید سراسر چشم باشی و گوش. با نگاهت همه گوشه هایش را جستجو کن تا بتوانی ذره ذره این گستره را از نظر بگذرانی و گوش هایت را برای شنیدن صدای باد کنار بگذار و دل به موسیقی آن بسپار. حال می توانی به ارمغان کویر و دنیایی از سکوت و آرامش دست پیدا کنی...

در قلب دشت کویر، جایی دور از شهرهای شلوغ، سرزمینمان ایران، کویری دیدنی را در آغوش کشیده که مقصدی آشنا و دلنشین برای طبیعت دوستان و گردشگران است. بسیاری از افراد تمام سال را لحظه شماری می کنند تا خنکای هوا از راه برسد و بتوانند به این کویر چشم نواز بروند. برای رسیدن به این جلوه طبیعی باید کوله بارمان را ببندیم و راهی خور و بیابانک در استان اصفهان شویم. کارناوال شما را به آشنایی با زیبایی های کویر مصر دعوت می کند...

کویر چوپانان

یکی از کویر های ناشناخته در اصفهان، که در اطراف ماسه ها قرار گرفته و به آسانی نمی شه به این منطقه سفر کرد روستایی با همین نام در این منطقه قرار داره. این کویر مخوف، به ریجن هم معروفه. تپه های کویری حاشیه ای چوپانان آنچنان ارتفاع گرفتن که گویا روستا در عمق دره ای قرار گرفته. خانه ها و بادگیر ها در هرم گرما همچون سرابی به چشم میان.

روستای چوپانان اصفهان یکی از روستاهایه کویری است. روستاهای ساخته شده در مناطق کویری همواره به دلیل ساختار شهری و بافت درهم‌ پیچیده ای که دارند از جذابیت های زیادی برای گردشگران برخوردار بوده و سالانه تعداد زیادی از آنان را به خود جذب میکنند. ساختار شهرسازی این شهرها و روستاها اغلب به شکلی است که ساکنین خود را از دست سختی های طبیعت دور و محفوظ نگه دارد.روستای چوپانان اصفهان - عکس هوایی وجود بادگیرهای زیاد، دیوارهای بلند کوچه ها و مواردی از این دست ازجمله این راهکارها بوده است. حالا تصور کنید یکی از این روستاهای کویری دارای خصوصیاتی مانند نزدیک بوده به ریگ جن و همچنین نوعی از شهرسازی کاملاً منظم باشد. روستایی که با این خصوصیات میتوان از آن نام برد در شهرستان نائین و حوزۀ استان اصفهان قرار دارد.

روستای چوپانان اصفهان با معماری زیبایی که دارد به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری در دل کویر شناخته می شود. علت این نوعی از نظم در ساختمان های این روستای چوپانان اصفهان را میتوان به دلیل قدمت نه چندان زیاد روستای چوپانان دانست.

کویر ورزنه

شهر ورزنه در فاصله ۱۰۵ کیلومتری جنوب خاوری شهر اصفهان قرار گرفته و تالاب گاوخونی درفاصله۳۰ کیلومتری آن (نزدیکترین نقطه به تالاب) و این شهر در طول جغرافیایی ۵۲ درجه و۳۹ دقیقه خاوری و عرض ۳۲ درجه و ۲۵ دقیقه شمالی واقع شده و حدود ۱۳۰۰۰ نفر جمعیت و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۴۷۵ متر است. شهر ورزنه به علت نزدیکی به کویر دارای آب و هوای گرم و خشک می‌باشد به طوری که ماه‌های مرداد و شهریور از حداکثر خشکی هوا برخوردار و میزان متوسط بارندگی در ورزنه ۸۰ میلیمتر است.

حداکثر سرعت باد در ورزنه ۳۵ متر در ثانیه و جهت وزش با اغلب، شمال غربی به جنوب شرقی است؛ ولی جریان باد غربی به شرقی هم وجود دارد. معدل حداکثر در جه حرارت در شهر ورزنه در تیرماه ۴۲ درجه و معدل حداقل در آذر ماه ۶/۵ درجه و متوسط درجه حرارت ورزنه ۱/۱۴ درجه سانتیگراد است.

شاخص‌های شهر ورزنه: دارای آثار تاریخی متعدد در خود و در پیرامون خود می‌باشد از جمله مسجد جامع ورزنه و آخرین پل بر روی رودخانه زاینده رود و یکی از بزرگترین قلعه‌های خشتی ایران به نام قورتان در نزدیک ان واقع می‌باشد – درای مردمی به گویش پهلوی ساسانی که همچنان بر بعضی از رسوم گذشتگان پایدار می‌باشد بوده و خانم‌های آن چادر سفید بر سر می‌کنند- وجود جاذبه‌های با ارزشی مثل تالاب بین‌المللی گاوخونی و تپه‌هایی از جنس ماسه و رودخانه زاینده رود و دریاچه نمک آن را در ردیف زیباترین نقاط کویری ایران قرار داده است

جاذبه های تاریخی کویر ورزنه
مسجد جامع ورزنه
پل تاریخی ورزنه
کبوتر خانه بزرگ شهر ورزنه
منزل تاریخی یوسفی ورزنه
منزل میرمیران ورزنه
قلعه قورتان
گاو چاه
آسیاب شتر
آسیاب حیوانی
صنایع دستی ورزنه
زنان چادر سفید ورزنه
چشمه دستگرد و معبد آناهیتا
دژ کوه حسن آباد
کاروانسرای قلعه ی خرگوشی

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب بخشی از بیابان بند ریگ است که در شمال شهرستان آران و بیدگل در شمال استان اصفهان قرار دارد. این کویر از شمال به دریاچه نمک مسیله، از غرب به کویر مسیله و بیابان آب شیرین، از شرق به بیابان پشت ریگ و پارک ملی کویر و از جنوب به بیابان بند ریگ و تپه‌های ماسه‌ای روان این بیابان و شهرستان‌های آران و بیدگل و کاشان محدود می‌شود. ارتفاع متوسط کویر مرنجاب از سطح آب‌های آزاد در حدود ۵۸۰ متر می‌باشد. قسمت عمده این کویر پوشیده از تپه‌های شنی و ریگ‌زار است.

کویر مرنجاب در گذشته از نظر پوشش گیاهی بسیار غنی و متراکم و پوشیده از جنگل‌های تاق بوده است که عموماً جهت مصارف خانگی و یا پخت کاشی و آجرهای مساجد و پل‌های اصفهان قطع گردیده‌اند. در حال حاضر عمده پوشش گیاهی منطقه شامل گیاهان شورپسند از جمله درخت‌های گز، تاق، ارته، اسکنبیل، قیچ، دم گاوی و … است که جهت جلوگیری از فرسایش خاک و مهار بیابان‌زایی احیا گردیده‌اند. پوشش جانوری این منطقه نیز به دلیل وجود آب و غذای فراوان، بسیار غنی است. از جمله جانوران موجود در این منطقه می‌توان به گرگ، شغال، کفتار، روباه شنی، گربه شنی، بزمجه، آفتاب‌پرست، انواع مارمولک، مار، عقرب، تیهو، عقاب، شاهین و … اشاره نمود. در سال‌های اخیر در این منطقه پلنگ نیز دیده شده بود.

در زمان صفویه مسیر اصفهان (پایتخت) و مشهد از اهمیت خاصی برخوردار بوده است و مسیر مرنجاب، اصفهان را از طریق کاشان به جاده سنگفرش اصفهان- مشهد متصل می‌ساخته است. حمله ازبک‌ها و افغان‌ها از طریق دریاچه نمک به کاشان که تا اصفهان پیش رفتند، شاه عباس را به صرافت انداخت تا در سال ۱۰۱۲ هجری قمری یک پایگاه نظامی در این منطقه ایجاد نماید و جلوی تهدیدات را بگیرد و به این ترتیب کاروانسرایی در این منطقه ساخته شد. بالای این کاروانسرا به شکل سنگرهای دیده‌بانی است و ذکر شده است که همیشه ۵۰۰ پاسدار مسلح در این مکان حضور داشتند تا امنیت عبور کالا در این منطقه را تأمین نمایند.پس از ساخت کاروانسرا، تأمین آب مورد نیاز آن از ملزومات بوده است. آب مرنجاب توسط یک قنات به طول ۲۵۰۰ متر از قسمت شمالی کاروانسرا و در زمین‌های سست ماسه‌ای تأمین می‌گردید. کندن چاه‌های متعدد در این زمین‌های ماسه‌ای به قدری مشقت‌بار بوده است که این منطقه به مرد رنج آب مشهور می‌گردد و به مرور زمان برای سادگی تلفظ، به مرنجاب تغییر می‌یابد.

در سال‌های اخیر اتاق‌های کاروانسرای مرنجاب جهت اسکان مسافران مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در درون کاروانسرا یک سفره‌خانه سنتی راه‌اندازی گردیده است.